Dünyadaki ilginç yılbaşı ritüelleri

Dünyadaki ilginç yılbaşı ritüelleri

Dünyanın her yerinde, iyi dileklerin sonuçlarını beraberinde getirdiğine inanılan yeni yılda, birbirinden çok farklı yılbaşı ritüelleri uygulanıyor. İşte o ritüellerden bazıları...

Danimarka

Kransekage
Danimarkalıların Kransekage keki.

Danimarkalılar, bayraklarla süsledikleri badem ve yumurta beyazından yapılan süslü, koni biçimli kek kransekage ile akşam yemeğini sonlandırıyor. Danimarka’da ayrıca yeni yılın ilk günü insanlar, seçtikleri bir kişinin evinin kapısına yemek fırlatıyor. Böylece yeni yılda yeni arkadaş edinme dileğinde bulunmuş oluyorlar.

Japonya

Japonlar
Japonlar, evlerini temizlemeden yeni yıla girmiyor.

Yeni yıl tanrısının (veya ruhunun da diyebiliriz. Japonlar buna kami diyor) bu vesileyle dünyaya indiğine inanan Japonlar, Budist tapınaklarında yılbaşı gecesi, Yeni Yıl Kamisi Toşigami'yi hoş karşılamak için çanlarını 108 kez çalıyor.

Japonlar ayrıca evlerini baştan aşağıya temizlemeden yeni yıla girmiyor. Nengajo adını verdikleri yeni yıl tebrik kartlarını arkadaşlarına ve sevdiklerine gönderiyorlar.

Çin

Çin Hediye Kartı
Çin’de küçük çocuklara hediye kartı veriliyor.

Çin, yeni yıl ritüellerinin en fazla olduğu ülkeler arasında. Çinliler için de yeni yıla girmeden pencereleri silmek, mobilyaları iyice temizlemek, evdeki tüm eşyaların tozunu almak önemli bir ritüel. Çünkü Çinliler kirli bir evin yeni yılla gelen iyi şansı uzaklaştırdığını düşünüyor. Eski yılın kötülüklerinin evin temizlenerek atıldığına inanılan Çin’in kuzeyinde, yeni yılda en çok tercih edilen yiyecekler, pirinçten yapılan “niangao” ile Çin mantısı.

Mandalina da bereketi sembolize ettiğinden, hediye olarak götürülüyor. Ayrıca küçük çocuklara da kırmızı hediye kartları veriliyor; çocuklar bu kartlarla gidip kendilerine ufak hediyeler alabiliyor.

Estonya

Estonya
Estonya’da yılbaşı gecesi evleri ziyaret eden ruhlar olduğuna inanılıyor.

Estonya da yılbaşında yemeklere önem veren ülkelerden. Estonyalılar yılbaşında 7, 9 ya da 12 çeşit yemek yemeye özen gösteriyor. Yemeklerden yiyen kişinin gelecek yıl, yenilen yemek sayısı kadar gücünün katlanacağına inanılıyor. Yılbaşı gecesi evi ziyaret eden ruhlar olduğuna da inanıldığından, yemeklerin hiçbiri tam olarak bitirilmiyor.

Finlandiya

Finlandiya
Finlandiya’nın yılbaşı geleneği, kurşun dökmek.

Finlandiya’da yeni yılda kurşun dökmek önemli bir ritüel. Isıtılan kurşunun soğuk suya atılmasıyla gerçekleşen kurşun dökme ritüelinde, kurşunun soğuk suda aldığı şekillerden gelecek yıl neler yaşanacağı tahmin ediliyor. Yani yorumu bizdekinden biraz farklı ama biçim tam olarak aynı.

İrlanda

İrlanda
İrlanda’da eve kızıl saçlı kadın girmesi yeni yılın kötü geçmesi demek.

İrlanda’da ise bekar kadınlar, yeni yılda hem iyi şans getirmesi hem de müstakbel kocalarıyla tanışmak için ökse otu yapraklarını yastıklarının altına koyuyor. 31 Aralık gecesinin bitiminde eve ilk giren kişi uzun boylu, esmer ve yakışıklı bir erkekse, yeni yılda zengin olunacağına; eğer kızıl saçlı bir kadın girerse yeni yılın kötü geçeceğine inanılıyor.

İspanya

Üzüm
İspanyollar yılbaşı gecesi 12 tane üzüm tanesi yiyor.

Yeni yıla girerken dilek tuttukları sırada 12 üzüm tanesi yiyen İspanyollar, şans getirdiğine inandıkları bu ritüeli 1895 yılından beri gerçekleştiriyor. Bir şarap üreticisinin fazla üzümleri satmak için kullandığı bu yöntem, zaman içinde bir yılbaşı geleneğine dönüşmüş.

Arjantin

fasulye
Arjantinlilerin yılbaşı ritüeli fasulye yemek.

İş hayatıyla ilgili dilek dileyen Arjantinliler, yılbaşı gecesi tam 24:00’te fasulye yemenin iyi şans getireceğine inanıyor. Evin etrafında bavulla gezinmenin de yeni yıldaki seyahat sayısını artırdığına inanılıyor.

Almanya

donut
Likörlü ya da reçelli donut, Almanların vazgeçilmezi.

Almanlar, yılbaşında reçelli donut yiyor. Bu donut’lar likörlü de olabilir. Ayrıca badem ezmesinden yapılmış domuzcukların da yeni yılda şans getirdiğine inanılıyor. Almanların yılbaşı ritüelleri arasında, 1920’lerden kalan ve Alman televizyonunda siyah - beyaz yayınlanan Tek Kişilik Yemek adlı İngiliz Kabaresi oyununu izlemek de var.

Makedonya

havai fişek
Makedonya’da yeni yılın gelişi iki kez kutlanıyor.

Makedonya’da yeni yıl hem 31 Aralık’ta hem de Makedon Ortodoks takvimine göre 14 Ocak’ta kutlanıyor. 31 Aralık’ta genellikle havai fişekler atılıyor ve çocuklar akrabalarından yeni yıl hediyelerini 14 Ocak’ta alıyor.

Ekvador

Ekvador
Ekvador’un yılbaşı geleneği, kukla yakmak!

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da insanlar, gece yarısında düşmanlarının kuklalarını yakıyor. Bu gelenek aynı zamanda bitmekte olan senenin kötülük ve talihsizliklerini simgeleyen binlerce devasa kukla için de uygulanıyor. Gece yarısı yaklaşırken gazeteler ve odun parçalarından yapılan kuklalar (aslında daha ziyade korkuluk gibi olduklarını söyleyebiliriz) konu komşuyla birlikte ateşe veriliyor.

Yunanistan

soğan
Yunanistan’da evlerin kapısına soğan demeti asılıyor.

Yunanistan’da yılbaşında, evlerin kapılarına yeniden doğuşun sembolü olan soğan demeti asılıyor. Anne ve babalar ertesi sabah çocuklarının başlarına vurarak onları kiliseye gitmek için uyandırıyorlar. Ayrıca yeni yılın ilk günü kapının eşiğinde nar kırarak, bereketli bir yıl diliyorlar.

Kuzey Kıbrıs

golifa
Kıbrıslı Türklerin bolluk bereket yiyeceği, golifa.

Kıbrıslı Türkler yeni yıla girerken, bolluk bereket getirmesi için golifa hazırlıyor. Golifa bir meze gibi servis edilen ve içinde haşlanmış buğdayla birlikte nar ve badem gibi yemişler olan bir yiyecek...