Mistik sembollerle dolu Atiye hakkında az bilinen altı gerçek

Mistik sembollerle dolu Atiye hakkında az bilinen altı gerçek

Netflix’in ikinci Türk yapımı dizisi Atiye, gerek büyük prodüksiyonuyla gerekse kültürel miraslarımızı dünyaya tanıtan ilginç hikayesiyle kısa sürede büyük ilgi gördü. Acaba her sahnesinde başka bir sembol gizleyen Atiye dizisinde kaçırdığınız detaylar olabilir mi?

Anadolu mitolojisinden tarihsel olaylardan ve bilimsel olarak açıklanamayan spiritüel fenomenlerden izler taşıyan bu iddialı yapım hakkında herkesin bir teorisi olsa da hikayede örtülü kalan kısımlar oldukça fazla.

Bol bol spoiler içeren bu yazımızda Atiye dizisinde gizlenen birbirinden enteresan altı gerçeği bulabilirsiniz.

1. Senaryo Sigmund Freud’a göndermeler yapıyor

Sigmund Freud
Sigmund Freud göndermeleri Atiye dizisinde önemli bir konumda.

Psikanalizin kurucusu olarak kabul edilen Sigmund Freud’un “Psikanaliz ve insan ruhunun derinlerine inmek aslında bir arkeolojik kazıya fazlasıyla benzerlik gösterir” sözü sanki Atiye senaristlerinin çıkış noktası olmuş gibi. Çünkü senaryonun iki ana katmanını oluşturan iki hikayeden biri Arkeolog Erhan’ın azimle sürdürdüğü Göbeklitepe kazıları iken diğer hikayede bu kazılarda yolları kesişen Atiye ve Erhan’ın beraberce geçmişlerini ve geçmiş travmalarını “kazdıklarını” görüyoruz.

2. Atiye’nin sürekli çizdiği sembolün birden çok anlamı var

Atiye dizisinde sürekli çizilen sembol
Atiye dizisinde sürekli çizilen sembol de birçok metaforu içerisinde barındırıyor.

Dizinin açılış sahnesinden itibaren sürekli karşımıza çıkan ve bir ressam olan baş karakter Atiye’nin çocukluk yıllarından beri ısrarla çizdiği o meşhur sembol aslında “hibrit” bir simge. Tek başına gerçek bir anlamı olmayan ancak birkaç farklı sembolün birleştirilmesi ile oluşturulan bu sembol aslında tarihte simyacıların kullandıkları şifre ve simgelerden ibaret. Hatta bazılarına göre bu hibrit sembol cıva elementinin hem katı hem sıvı formunu işaret ederken bu metaforla dizide işlenen “iki hayat” konusuna da nokta atışı dokunuyor.

3. Turna sembolizmi derin anlamlar içeriyor

Turna figürü
Turna figürü de Atiye dizisinde metaforik anlamlar taşıyor.

Atiye’nin kendi yaptığı tablodaki turna figürü, Şaman ve Bektaşi kültürlerinde önemli bir yere sahip. Kaynağını Japon kültüründen aldığı ileri sürülen bu sembol; barışı, tanrısal bilgeliği, güzelliği, mutluluğu ve uzun yaşamı simgeliyor. Bu su kuşu ayrıca Mısır hiyerogliflerinde, yazının mucidi Toth’un sembolü. Toth kişiliği, Fenikelilerden Eski Yunan’a ve Hint mitolojilerine, Çin’den Asya’ya, Sümer’den Babil’e ve Antik Roma’ya kadar karşılıkları olan bir sembol. Bu karakterin Eski Yunan’da Hermes, Hristiyanlarda Enok olduğu iddia edilir.

4. Şahmeran sembolü “güçlü kadın” profilinin altını çiziyor

Şahmeran sembolü
Anadolu mitolojisinin efsanelerinden Şahmeran sembolü dizide karşılaşılan diğer detaylardan biri.

Yine dizide Erhan’ın arkeolog babasının defterinde rastladığımız Şahmeran sembolü, kaynağını Anadolu mitolojisine dair eski bir efsaneden alıyor. Yer altında yaşayan, insanlar tarafından dışlanan bilge bir yılan kolonisine önderlik yapan insan başlı yılan vücutlu kraliçe Şahmeran, aslında kendisine dayatılanlarla yetinmeyen cesur karakter Atiye ile özdeşleştiriliyor.

5. Zühre sembolü birçok kutsal kitapta geçiyor

zühre sembolü
Atiye dizisinin içerisinde gizli bir diğer sembol: zühre sembolü.

Dizide Atiye’nin psişik güçlerle donatılmış büyükannesinin isminin Zühre olması kesinlikle tesadüf değil. Halk arasında çoban yıldızı olarak bilinen ve aslında bir gezegen olan Zühre'nin astronomideki karşılığı Venüs'tür. Özetle Kuran-ı Kerim’de isminin geçmesi, Yunan mitolojisinde de dişiliği sembolize etmesi karaktere “Zühre” isminin verilmesinin rastlantısal olmadığını bir kez daha ortaya koyuyor.

6. Dizi çoklu evrenler teorisine göz kırpıyor

evren
Çoklu evrenler teorisi de Atiye dizisinin konu aldığı kavramlar arasında.

Lost, Fringe ve Dark gibi yapımlarda da karşımıza çıkan çoklu evrenler teorisi Atiye’nin son bölümünde de kendisine yer buluyor. Öldürülen kız kardeşi Cansu’yu, alternatif bir evrende sağlıklı bir şekilde Elif ismi ile hayatına devam ederken bulan Atiye’nin paralel evrenlerde dolaştığı ve zamanı büktüğünü söylemek sanıyoruz çok da abartılı olmaz.