PhotoMaraton İstanbul coşkuyla gerçekleşti

PhotoMaraton İstanbul coşkuyla gerçekleşti

İstanbul’da hafta sonunda bir PhotoMaraton günü yaşandı. Sokak fotoğrafçılığının dünyadaki en heyecanlı, en eğlenceli ve bol ödüllü etkinliği PhotoMaraton, ülkemizde ilk kez 22 Eylül cumartesi günü, İstanbul’da gerçekleştirildi.

Halen dünyanın 27 ülkesinde düzenlenen, özel kurallarıyla eşsiz bir uluslararası etkinlik olarak anılan PhotoMaraton, Sirkeci Garı’nda toplanan yüzlerce fotoğraf meraklısının katılımıyla yapıldı. photomaraton.com sitesi üzerinden kayıt yaptıran fotoğraf meraklılarının kameralarına, etkinlik süresince profesyonel bir ekip tarafından ücretsiz bakım yapıldı.

Müzik ve halk oyunları gösterileriyle panayır yerine dönen tarihi garda, temaların açıklanmasıyla birlikte katılımcılar Eyüp-Tünel-Taksim üçgeninde İstanbul’u fotoğraflamak üzere yola koyuldu. Temalar Koray Akten, Hami Özsomar, İsmail Türkoğlu, Ümit Varlı, Yüksel Altun, Mürsel Yağcıoğlu, Şafak Yavuz, Tahir Korkmaz, Dursun Yartaşı, Sadık Üçok, Arel Kalender’den oluşan ekip tarafından belirlenmişti. Quick Sigorta tarafından sigortalanan katılımcılar, önceden belirlenen üç istasyonda yeni temalarını alıp tekrar yola düştü. Çektikleri fotoğraflarda yaratıcılıklarını ortaya koymaya çalışıp, İstanbul’u yeniden keşfettiler. Yarışma gece yarısında katılımcıların fotoğraflarını teslim etmesiyle sona erdi. 

tarihi garda, temaların açıklanmasıyla birlikte katılımcılar Eyüp-Tünel-Taksim üçgeninde İstanbul’u fotoğraflamak üzere yola koyuldu.
Tarihi garda, temaların açıklanmasıyla birlikte katılımcılar Eyüp-Tünel-Taksim üçgeninde İstanbul’u fotoğraflamak üzere yola koyuldu.

ÖDÜL TÖRENİ İTÜ’DEYDİ

23 Eylül Pazar günü ise İTÜ Taşkışla Yerleşkesi’nde usta fotoğrafçıların katıldığı söyleşiler ve çeşitli eğlence etkinlikleri düzenlendi. Erhan Meço saat 14:00’te “Seyahat Fotoğrafçılığı” konulu sunumu, Arel Kalender saat 15:00’te “Önemsediklerim” konulu söyleşiyi gerçekleştirdi. Coşkun Aral ile Belgesel Fotoğrafçılık başlıklı söyleşi saat 16:00’da gerçekleştirilirken bu etkinlikten bir saat sonra Sadık Üçok “Kucaklaşma” konulu söyleşiyi sundu. “Fotoğrafın Hukuksal Sorunları” başlıklı açık oturum ise Ali Dağlar’ın moderatörlüğünde ve Erhan Meço, Burhan Gün, İbrahim Ekdial ve Muhip Şeyda Işıktaç’ın katılımıyla gerçekleşti. 

Ödül Töreni İTÜ Taşkışla Yerleşkesi’nde gerçekleşti.
Ödül Töreni İTÜ Taşkışla Yerleşkesi’nde gerçekleşti.
Etkinliklerin ardından ise saat 21:00’de ödül töreni başladı. PhotoMaraton etkinliğinin jüri üyeleri arasında Merih Akoğul, Emre Ogan, Ozan Bilgiseren, Nihal Kafalı, Coşar Kulaksız, Murat Gür, Nesibe Bat, Ömer Orhun, Haluk Çobanoğlu, Koray Berkin, Bülent Özgören ve Fethi İzan vardı. PhotoMaraton’a paralel olarak düzenlenen CepPhotoMaraton’un jürisi ise Mustafa Seven, Alp Alper, Saffet Emre Tonguç, Burak Bulut ve Tahir Yıldız’dan oluşuyordu. Etkinliğe Fatih, Eyüp ve Beyoğlu belediyeleri destek verirken Quick Sigorta da etkinliğin sigorta destekçiliğini üstlendi. Etkinliğin ana sponsorları ise İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve TUGEV üstlendi. 
Ödül töreninde usta fotoğrafçıların katıldığı söyleşiler ve çeşitli eğlence etkinlikler düzenlendi.
Ödül töreninde usta fotoğrafçıların katıldığı söyleşiler ve çeşitli eğlence etkinlikler düzenlendi.
Etkinliğe Fatih, Eyüp ve Beyoğlu belediyeleri destek verirken Quick Sigorta da etkinliğin sigorta destekçiliğini üstlendi
Etkinliğe Fatih, Eyüp ve Beyoğlu belediyeleri destek verirken Quick Sigorta da etkinliğin sigorta destekçiliğini üstlendi.