CES’in izinden 2018’in teknoloji trendleri

CES’in izinden 2018’in teknoloji trendleri

Tüketici elektroniğinde inovasyon akımı, tekdüzelikle bilim kurgu arasında bir yere doğru kayıyor. Birkaç sene sonra seri üretime geçecek olan ürün ve hizmetleri görmemiz gereken Las Vegas’taki Consumer Electronics Show (CES) fuarı, bu yıl daha fazla konsepte ve daha uzun vadeli ürün ile hizmetlere odaklandı.

Consumer Electronics Show (Elektrik Elektronik Fuarı), kısa ismiyle CES, yeni yılın ilk günlerinde gerçekleştirildi. CES’in en önemli özelliği yalnızca endüstriye açık olması. Yani fuarın, endüstriden firmalarda çalışan temsilciler, sektörün önde gelenleri ve gazeteciler haricinde ziyaretçisi bulunmuyor. Buna rağmen fuar her yıl, yoğun bir ziyaretçi akınıyla karşılaşıyor.

50 yıllık mazisi olan fuar, birçok tüketici elektroniği ürününün ilk defa gösterildiği yer olma özelliği taşıyor. 1982 yılında dünyanın belki de en popüler bilgisayar modeli olan Commodore 64’ü burada gören katılımcılar, 1970 yılında ilk ev video kayıt cihazıyla ve 2004 yılında bugünün en çok kullanılan optik disk biçimi Blu-ray’le de burada tanıştı. Endüstrinin ilklerine ev sahipliği yapan CES, bu yıl da sektörün gittiği yönü göstermesi açısından önem taşıyordu. Ancak bu yıl fuar, daha fazla konsepte ve daha uzun vadeli ürün ile hizmetlere odaklandı diyebiliriz. 

Fuar
Pek çok gösteriye de sahne olan fuara bu yıl elektrik kesilmesi damga vurdu.

Elektrik kesintili fuar

Ancak bu yıl CES’e damgasını vuran olay, ne robotlar ne de yapay zekanın yükselişiydi. Bu yıl CES gibi organizasyonlarda nadir görülen bir olay oldu ve elektrikler kesildi. “İnsanlık halidir, olur” desek de, hem bu denli büyük bir etkinliğe yakışmadı hem de bu istenmeyen gelişme sonrası fuarın hırsızlığa karşı boşaltılmış olması sevimsiz bir ayrıntı olarak kayıtlara geçti. 

Uçtu uçtu drone uçtu

Gelelim fuarda öne çıkanlara… Fuarın son birkaç yıldır gözde katılımcılarından olan Intel, önemli ürünlerini ve teknolojilerini de CES kapsamında açıklıyor. Fakat bu sene ürünlerden çok yapay zeka ve drone’larla yaptığı gösterilere odaklanmış gibiydi. Fuarda NUC 8 isimli minik ve güçlü masaüstü bilgisayarını tanıtan Intel, bu alanda bilgi işçilerinin de hayatını ufak hacimlerde daha kolay hale getirebileceğini gösterdi.

Telefonu bilgisayara dönüştürecek

Project Linde
Project Linde, henüz geliştirilme aşamasında bir ürün.

Oyunculara yönelik yeşil-siyah karizmatik renklere ve üçlü yılan logosuna sahip ürünleriyle tanıdığımız Razer ise geçtiğimiz aylarda duyurduğu akıllı telefonunu bir dizüstü bilgisayara çeviren Project Linda ile bir hayali daha gerçeğe çevirme yolunda önemli bir adım attı. Android temelli bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız ve telefonun yanına ikinci bir cihaz istemiyorsanız, hayatınızı kolaylaştıracak bir cihaz gibi görünen Project Linda, henüz beta aşamasında bir ürün. Umarız bu anlamda yalnızca yazıp çizen ve tarayıcı, mobil hizmetlerle iş hayatını idame ettiren kullanıcılara alternatif yaratabilecek bir başlangıç olur. Zamanında Asus’un ürettiği PhonePad’i de birkaç adım öteye taşımış olurlar.

AMD’den Mobil Ryzen ve Vega M

Ryzen
Ryzen’in mobil ve grafik işlemcili masaüstü sürümleri geliyor.

Yeni yıla duyuru bombardımanıyla giren AMD, halinden memnun görünüyor. Elbette henüz sektörü NVIDIA ve Intel hegemonyasından kurtaramamış olsa da, en nihayetinde son altı aydır özellikle işlemci tarafında attığı doğru adımlarla kendisini toparlamaya başlıyor. Geçen sene tanıttığı Ryzen masaüstü işlemcilerinin mobil ve grafik işlemcili masaüstü sürümlerini duyuran AMD, geniş bir kitleyi sevindirdi. Bu sevinenler arasında elbette, yıllardır bir nevi Intel’e mahkum olan dizüstü bilgisayar üreticileri de var.

Sanal gerçeklikte yeni Vive Pro

Vive Pro
Vive Pro, daha yüksek çözünürlüklü ve akıcı bir görüntü sunuyor.

Akıllı telefon pazarında istediğini çok fazla bulamayan HTC, Vive sanal gerçeklik gözlükleriyle geniş bir kitlenin beğenisini kazandı. Ülkemize olağan satış fiyatının bir buçuk katı gibi fiyatlarla paralel ithalat şeklinde gelen cihazın yenilenen sürümü Vive Pro, daha yüksek çözünürlük ve daha akıcı bir görüntü sunuyor. Daha yeni bağlantı teknolojileri ve hareket sensörü de sanal gerçeklik deneyimini iyileştiriyor.

En ufak 1 TB sürücü

SanDisk
SanDisk’in yeni ürünü, daha çok veriyi daha hızlı yükleme imkanı sağlıyor.

Western Digital tarafından satın alınan dünyanın en büyük flash bellek üreticilerinden SanDisk, 1 TB depolama alanı sunan ufak ebatta USB C parmak belleğiyle dikkatleri üzerine çekti. Veri yoğunluğunun artması, bu denli ufak alana 1 TB gibi harici mekanik disklerin artık standardı olan miktarda veriyi çok daha hızlı biçimde sığdırma imkanı sağlıyor. Aynı zamanda nispeten ufak kapasiteli sürücülerin iyice minyatürleşmesinin de önünü açıyor.

Ekrana gömülü parmak izi

Parmak izi okuyucusu
Bu yeni teknolojide parmak izi okuyucusu, ekrana bir tabaka olarak yerleştiriliyor.

Vivo isimli akıllı telefon üreticisinin, henüz demo olarak sergilese de, AMOLED ekranlarda kullanılabilecek yeni bir teknolojiyle çıkıp gelmesi heyecan yarattı. Bu yeni teknoloji, parmak izi okuyucusunun ekrana bir tabaka olarak yerleştirilmesini sağlıyor. Dolayısıyla incelen akıllı telefon çerçevelerinden sonra akıllı telefonlarda kendisine başka yer arayan parmak izi okuyucuların, tekrar telefonların ön yüzünde kendilerine yer bulması mümkün olacak.

Casio G-Shock Rangeman GPR B-1000

saat
Bu model, hem saati gösteriyor hem de yolu...

Casio markasını, birçok yüksek nitelikli elektronik cihazla anıyoruz. Markanın yeni güneş enerjili saati, navigasyon özelliğine sahip. Casio Rangeman modelleri, zor şartlarda bile güneşten enerjisini alarak kendisini çalışır vaziyette tutuyor ve tamamen pili bitse bile güneş enerjisi sayesinde kısmi özellikleriyle yoluna devam edebiliyor. Üstelik kablosuz olarak da şarj edilebiliyor.

Sony Xperia XA2 Ailesi

Sony
Sony’nin en yeni akıllı telefonları yakında ülkemizde de satılacak.
Sony Mobile tarafından sunulan akıllı telefonların üst modelleri, bu sene de kendisini Mobile World Congress’te gösterecek. Fakat firma, CES’i de boş geçmedi. Orta-üst segmentte kendisine yer edinen XA ailesinin üçüncü nesli XA2 ve XA2 Ultra modellerini tanıtan Sony Mobile, bu seride MediaTek’ten Qualcomm’a geçiş yaparak birçok teknoloji meraklısını da sevindirdi. XA2 Ultra’da bulunan çift ön kamera ile de farklı selfie seçenekleri hayat bulmuş olacak. Cihazlar yakında ülkemizde de satışa sunulacak.