Yazın dehidre olmamanız için yapmanız gerekenler

Yazın dehidre olmamanız için yapmanız gerekenler

Kavurucu yaz sıcaklarında güneşlenmeyi, denize girmeyi kim sevmez ki? Peki bu keyfin büyük bir tehlikeye kapı açtığının farkında mısınız? Güneşin zararlı ışınlarından bahsetmiyoruz, bu seferki konumuz dehidrasyon. 

Hayatta kalabilmek için her bireyin en temel ihtiyacı sudur. Vücudunuzdaki tüm sistemlerin düzgün çalışabilmesi vücuttaki su oranına bağlı. Özellikle sıcak yaz günlerinde vücudunuz daha fazla ter atarak daha fazla dehidre olur yani su kaybeder.

Vücudun kaybettiği suyu ve tuzu hem yedikleriniz ve içtiklerinizle hem de yaşam şeklinizde yapacağınız ufak değişikliklerle tekrar kazanabilirsiniz. İşte sıcak yaz günlerinde sizi dehidre olmaktan kurtaracak öneriler.

Su tüketimini çoğaltın

buzlu su
Su içmek çok önemli.

Özellikle güne başlarken mutlaka bir bardak dolusu su içmeyi ihmal etmeyin. Gece yatmadan önce baş ucunuza bir bardak su koyun ve sabah kalkar kalkmaz ilk işiniz o suyu içmek olsun. Gün içerisinde ise su şişenizi yanınızdan hiç ayırmayın. Yaz sıcaklarında kaybetmiş olduğunuz su miktarını günde 2 litre civarında su tüketerek kazanabilirsiniz. Eğer suyunuzu tatlandırmak istiyorsanız içine limon, tarçın, nane ya da yazlık meyve çeşitlerinden katabilirsiniz.

Doğal özlü meyve suları için

Doğal özlü meyve suları
Doğal özlü meyve suları vücudunuzdaki su miktarını artırabilir.

Saf suyun yanı sıra şeker katkısı olmayan, doğal özlü meyve suları içerek hem vücudunuzdaki su miktarını artırabilir hem de sıcak havalarda ihtiyacınız olan besinleri alabilirsiniz.

Alkol ve kafein alımını azaltın

soğuk kahve
Alkol ve kafein aldığınızda bolca su tüketin.

Sıcak havalarda alkollü soğuk içecek ya da buzlu kahve içmek, size cezbedici bir fikir gibi gelebilir ama alkolün ve kafeinin dehidre olmanıza sebep olduğunu unutmayın. Alkol ve kafein aldığınız zaman üzerine bolca su içmeye özen gösterin.

Bolca meyve ve sebze tüketin

karpuz
Su oranı yüksek meyveler dehidre olma riskiniz azaltır.

Meyve ve sebzeler sindirimi kolay besinlerdir. Sıcak yaz günlerinde sindirim sisteminizi yormadan, midenizin kolayca hazmedebileceği besinler tüketmeye dikkat edin. Özellikle su oranı yüksek olan meyve ve sebzeler tüketerek dehidre olma riskinizi azaltabilirsiniz.

Az yağlı yiyeceklere yönelin

meyveli yoğurt
Yoğurt gibi hafif besinler dehidrasyonu azaltır.

Yağ oranı yüksek olan yiyecekler hem sindirim açısından size zorluk çıkartır hem de vücudunuzda tuz birikimine sebep olur. Bu yüzden özellikle et tüketirken tercihinizi az yağlı olanlardan yana kullanın. Yaz günlerinde özellikle gün ortası sıcaklarında yoğurt gibi daha hafif besinler tüketerek dehidrasyon sorununu azaltabilirsiniz.

Doğru tuzu kullanın

tuz
Doğru oranda ve doğru tuzu kullanmak çok önemlidir.

Dehidrasyonu önlemek için doğru tuzu kullanmanız gerekiyor. Yemeklerinizde sofra tuzu kullanmak yerine deniz tuzu, Himalaya tuzu, kaya tuzu gibi doğal olan ve hidrasyona yardım eden tuzları kullanmaya gayret gösterin.

Hareket edin

su
Evinizde ya da ofisinizde basit egzersizler yapın.

Eğer düzenli spor yapmaya vaktiniz yoksa kendinize yürüyüş yapmak için bahaneler üreterek vücudunuzun canlı kalmasına yardımcı olun. Evinizde ya da ofisinizde basit uygulanan egzersizlerden yapın. Egzersiz ve yürüyüş öncesinde ve sonrasında bolca su içmeyi ihmal etmeyin.

Açık renkli ve rahat kıyafetler giyinin

yaz mevsimi
Vücudunuzun nefes alacağı rahat kıyafetler tercih etmeye de dikkat edin.

Sıcak yaz günlerinde güneşin altında koyu renkli kıyafetler giymemeye özen gösterin. Koyu renkler güneş ışınlarını daha çok çektiğinden ısınma ve terleyip su kaybet ihtimaliniz daha yüksektir. Ayrıca üzerinize yapışan dar kıyafetler giymemeye, vücudunuzun nefes alacağı rahat kıyafetler tercih etmeye de dikkat edin.