Vizesiz Balkan seyahat rotaları

Vizesiz Balkan seyahat rotaları

Çoğu Balkanlar’da bulunan ve vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelerin bazıları pasaport dahi istemiyor. Vizesiz gezebileceğiniz bu ülkelerin diğer avantajlarıysa kısa uçuş mesafesi ve ucuz uçak bileti. 

İşte vizesiz seyahat edebileceğiniz Balkan ülkeleri...
Makedonya 
Makedonya
Makedonya, Avrupa’da hiç yabancılık çekmeyeceğiniz ülkelerin başında geliyor.

Yaklaşık 2 milyon nüfuslu Makedonya, Osmanlı İmparatorluğu’nun bölgede 500 küsür yıl hüküm sürmesi sebebiyle Avrupa’da hiç yabancılık çekmeyeceğiniz ülkelerin başında geliyor. Denize kıyısı yok ama kültürel ve tarihi anlamda oldukça tatmin edici özelliklere sahip. Başkent Üsküp’e İstanbul’dan direkt uçuş var. Üsküp ve Ohri Gölü kenarına kurulu (UNESCO listesinde de yer alan) Ohrid şehri mutlaka görülmesi gereken iki şehir. Atatürk’ün bir süre yaşadığı Manastır'ı da vaktiniz varsa mutlaka gezin.

Arnavutluk 

Arnavutluk
Henüz kitlesel turizmin gelişmediği ülke, bakir kalmış yönleriyle de oldukça ilginç gelebilir.

Adriyatik kıyısında olduğu için deniz tatili yapmak isteyenlerin de ilgisini çeken Balkan ülkelerinden... Henüz kitlesel turizmin gelişmediği ülke, bakir kalmış yönleriyle de oldukça ilginç gelebilir. Osmanlı’nın izlerini rahatlıkla görebileceğiniz başkent Tiran dışında, Unesco listesinde bulunan Berat ve Elbasan, Durres gibi şehirleri de görülebilir. Durres Arnavutluk’un en eski yerleşimlerinden biri. Kaleleri de görülmeye değer, aklınızda olsun…

Belarus

Belarus
Belarus’un başkenti Minsk dışında Navopolotsk, Mazyr ve Gomel mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında.

1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Belarus'un, onu ilk tanıyan ülkelerden olan Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olduğunun altını çizelim. Kuzeydoğu Avrupa ülkesi Belarus’un başkenti Minsk dışında Navopolotsk, Mazyr ve Gomel mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında sayılabilir.

Bosna Hersek 

Bosna Hersek
Doğu ile Batı medeniyetlerinin kavuştuğu ülkede, Osmanlı izlerini sürmek de hâlâ mümkün.

Müslüman, Hristiyan ve Musevilerin yüzyıllar boyunca bir arada barış içinde yaşadığı bu topraklar, farklı kültürlerin aynı potada eridiği bir yer. Doğu ile Batı medeniyetlerinin kavuştuğu ülkede, Osmanlı izlerini sürmek de hâlâ mümkün. Kültürel turizm dışında el değmeyen doğasıyla doğaseverlerin de büyük ilgisini çekiyor. Başkent Saraybosna dışında, Unesco listesindeki Mostar, Adriyatik kıyısındaki Neum, ülkede mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında. Deniz tatili, outdoor sporlar ya da kültürel turları bir arada yapabileceğiniz ender ülkelerden.

Karadağ 

Karadağ
Engebeli doğası ve kale şehirleriyle ünlü Karadağ, tüm olumsuzluklara rağmen turizmi en canlı Balkan ülkelerinden.

Adından da anlaşılacağı gibi engebeli doğası ve kale şehirleriyle ünlü Karadağ, tüm olumsuzluklara rağmen turizmi en canlı Balkan ülkelerinden. Şahane kumsalları, berrak denizi, renkli gece hayatı, tarihi zenginlikleriyle oldukça tercih edilen ülkelerden. Adriyatik kıyısındaki Karadağ'da Sveti Setafan, Kotor ve Budva oldukça popüler. Ortaçağ’dan günümüze ulaşan bu şehirler hâlâ ayakta ve o mistik yönlerini çok iyi koruyorlar. Hem deniz hem kültürel tatil isteyenlere şiddetle önerilir.

Sırbistan 

Sırbistan
Belgrad turistlerin sıkça tercih ettiği şehirlerden.

Avrupa’daki en eski başkentlerden biri Belgrad, Sırbistan’da öncelikle görülmesi gereken şehirler arasında. Her yaştan her kesimden insanın yüksek bir enerjiyle yaşadığı Belgrad dışında Novi Sad, Novi Pazar, Niş gibi şehirler de yüksek oranda turist ağırlıyor. Gece hayatı da oldukça renkli olan Sırbistan’ın muhteşem tasarlanmış şehir parkları, gurmeleri memnun edecek restoranlarından da bahsetmek gerek. Üstelik tüm diğer Avrupa ülkelerine göre daha ekonomik bir tatil geçirmek mümkün. Dillere destan gece hayatı ve sıcakkanlı insanlarıyla ünlü Belgrad, mutlaka ilk tercihiniz olsun.

Kosova 

Kosova
Kosova’ya Türkiye’den kara yolu ve hava yolu ile ulaşmak mümkün.

2008 yılında bağımsızlığını ilan eden ülkenin denize kıyısı yok. Başkent Priştine mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Kara yolu veya hava yolu ile ulaşmak mümkün. Oldukça genç bir nüfusa sahip Kosova, Osmanlı dönemine ait mimari eserleri, tarihi kiliseleri ve eşsiz doğasıyla dikkat çekiyor. Sakin bir tatil tercih ediyorsanız Kosova tam size göre.

Ukrayna 

Ukrayna
Tarihi ve kültürel özellikleri sebebiyle Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden.

Türkiye’den kısa bir uçuş mesafesiyle ulaşabileceğiniz Ukrayna, Karadeniz kıyısında yer alıyor. Tarihi ve kültürel özellikleri sebebiyle Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden… Başkent Kiev, Odessa, Lviv, Kherson, Donetsk öne çıkan önemli şehirler. Lviv özellikle Türk turistlerin oldukça beğendiği şehirlerden ve buraya direkt uçuş bulunuyor.

NOT: Coğrafi olarak Avrupa kıtasında sayılan Ermenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan da Türkiye vatandaşlarından vize talep etmiyor aklınızda olsun.