2018’de keşfedilmesi gereken müzisyenler

2018’de keşfedilmesi gereken müzisyenler

Bazı müzisyenler var ki gerçekten başarılı müzik yapıyor ama çok da ortalarda görünmeyebiliyorlar. Yeni yılda mutlaka keşfetmeniz gereken müzisyenleri, müzik yazarı Murat Meriç’e sorduk...

Türkiye’de müzik, sanatın belki tüm alanlarından daha fazla üretim yapılan dal. İyi güzel, fakat üretimin fazlalığı yeni isimlerin kolayca tanınmalarını zorlaştırıyor, duysanız çok seveceğiniz müzikleri keşfetmeniz zaman alıyor. Biz de sizler için müzik yazarı Murat Meriç’in kapısını çaldık ve 2018’de mutlaka keşfetmeniz gereken müzisyenleri sorduk. İşte vakit kaybetmeden mercek altına almanız gereken şarkıcı veya gruplar...

Tuğçe Şenoğul  

Tuğçe Şenoğul
Tuğçe Şenoğul, geçtiğimiz günlerde yeni bir albüm çıkardı.

Seni Görmem İmkansız’da Gaye Su Akyol’un yoldaşıydı. Arada Kahinar’la karşımıza çıktı, sonrasında küçük hamleler yaptı ve solo şarkılarını dijital platformlar üzerinden paylaştı. Yıl biterken bir son dakika golü attı: 2018 boyunca konuşulacak bol elektronikli albümü Gölgelerine, dinleyiciyle buluştu. Büyüsüne kapılmanın tam zamanı! Önümüzdeki yıl, “Ben bu albümü daha çıkar çıkmaz keşfettim” diyeceksiniz, unutmayın.

Lahza 

Lahza
Lahza grubu bir çaldığını bir daha çal(a)mıyor!

Cenk Erdoğan’ın şahane gitarının yanına Robert Mehmet İkiz’in muazzam davulunu koyun, onları her ikisinin dokunduğu elektroniklerle süsleyin… Tadından yenmeyecek bir yemeği tarif edin derseniz, tam da budur. Bir çaldıklarını bir daha çal(a)mıyorlar ama bu bir handikap değil, bilakis bütün konserlerini izlemek için kamçılayıcı sebep. Iskalarsanız yazık olur.

Yerçekimi 

Yerçekimi
Yerçekimi, ilk başta biraz depresif hisler verse de sonra çekimine kapılıyorsunuz.

90’lı yılların “karanlık” ortamını bugüne taşıyan ya da sizi oraya ışınlamaya muktedir “yeni” bir ekip. Albümleri Daha Uzak, uzun gecelerinize eşlik etmek üzere kuytuda bekliyor. Alın ve onlarla birlikte yola koyulun. Tuhaf bir sıkışmışlık hissi sarabilir sizi ama aldırmayın, ilk tedirginlik geçtikten sonra müzikleri sizi alıp istediğiniz yere götürecek. Kendinizi bırakın, yeter.

Tahribat-ı İsyan 

Tahribat-ı İsyan,
Tahribat-ı İsyan, Kenan Doğulu desteğiyle daha çok tanındı.

Sulukuleli hip-hop grubu. Adlarını zaten geniş bir kitle biliyordu; geçtiğimiz yıl Kenan Doğulu’nun el atmasıyla bu kitle katlandı. Ondan önce keşfetseniz güzel olurdu ama olsun, bugüne dek duymadıysanız, kulaklarınızı onlara çevirmek için çok da geç kalmış sayılmazsınız.

Ezhel 

Ezhel
Ezhel’in konser biletleri yok satıyor.

Hâlâ keşfetmediyseniz… Dipten ve derinden geldi, Ankara sokaklarını sahnelere taşıdı. Öyle ki katıldığı festivallerde saat kaçta çıkarsa çıksın sahnenin önünü dolduruyor, konser biletleri yok satıyor. Albümü Müptezhel’i online platformlardan satın almak mümkün. Bir de konserine giderseniz, bir daha iflah olmazsınız. 2017’nin keşfi, 2018 ve sonrasının yükselen yıldızı!