Seyyah gurmelerin dikkatine!

Seyyah gurmelerin dikkatine!

Hem gezmeye hem de damak zevkine meraklı “seyyah gurmelerin” ilgisini çekecek, dünyanın farklı ülkelerinden, kimilerinin adına pek de aşina olmadığımız lezzetler…

Malumunuz bazıları gezerken yer, bazılarıysa yemek için gezer! Pek çok ülkenin dünya çapında ünlenmiş yöresel yemekleri var elbet. Nasıl ki Türkiye’ye gelip de kebap yenmeden dönülmezse; Avusturya’dan şnitzel, İspanya’dan paella, İtalya’dan pizza, İsviçre’den fondü, Japonya’dan da suşi yenmeden dönülmez. Bunlar ayrı… Ancak seyahat etmeyi çok seven “gurmeler” gittikleri ülkelerde farklı lezzetler de arar. Biz de burada size farklı farklı ülkelerin bazı lezzetlerinden bahsedeceğiz.

Bulgogi

Bulgogi
Güney Kore’nin meşhur et yemeği.

ABD’de de pek çok restoranda bulabilirsiniz ama Güney Kore’nin bu meşhur et yemeğini mutlaka kendi memleketinde denemelisiniz. Korece “bul” ateş, “gogi” ise etli anlamına geliyor. Yani bu gerçekten de ateşli bir et yemeği! Marine edilmiş et yüksek ateşte pişiriliyor. Şeker ve soya soslu turşuyla da hafif tatlandırılıyor.

Poutine

Poutine
Kanada mutfağının en bilinen yemeklerinden.

Kanada mutfağı denince ilk akla gelen yemeklerden biri. Patates kızartmasının üzerine gravy sos ve peynir eklenerek yapılıyor. Tabii farklı restoranlarda envaiçeşit farklı malzemeyle zenginleştirilmiş halini de bulabilirsiniz.

Pabellon Criollo

Pabellon Criollo
Venezuela’nın ulusal yemeği.

Venezuela’nın ulusal yemeği olarak tanımlanan bu yemek, ülkenin ulusal bayramı olan 5 Temmuz’da hemen her evin sofrasını süslüyor. Pirinç, siyah fasulye ve etle yapılan bu yemek, ülkedeki Avrupalıların, Afrikalıların ve yerli halkın birliğini temsil ediyor.

Arepas 

Arepas
Arepas hem Kolombiya’da hem de Venezuela’da bilinen bir yemek.

Hem Kolombiya hem de Venezuela’da temel bir yemek olan Arepas, aslında kalın bir çeşit ekmek. Görüntüsü bizdeki pideye benziyor ama çok daha farklı. Islatılmış mısır tanelerinden elde edilen hamurun kızartılmasıyla yapılıyor. Genellikle de içine ızgara et, avokado, peynir, domates ve çeşitli soslar konarak servis ediliyor.

Arancini

Arancini
Arancini İtalya’nın yöresel lezzetlerinden.

İtalya’nın yöresel lezzetlerinden biri bu. Risotto pirinci, mozzarella ve ragu ile hazırlanan harç, küçük toplar haline getirilip ekmek kırıntısına bulanarak kızartılıyor. Efsaneye göre antik dönemde bir imparator, pirincini yanında taşımak isteyince bu yemek ortaya çıkmış.

Rösti

Rösti
Rösti, İsviçre ve Almanya’da sıkça tercih ediliyor.

İsviçre ve Alman mutfaklarının en popüler yemeklerinden biri rösti. İsviçrelilerin genellikle kahvaltıda yedikleri rösti, temelde patates, peynir ve soğanla yapılıyor. Özellikle İsviçre’de yenmesi tavsiye ediliyor çünkü oradaki patateslerin cinsi bu yemeğe eşsiz bir lezzet katıyor.

Pierogi

Pierogi
Pierogi Polonya usulü bir mantı.

Ülkede adına bir festival bile düzenlenen Polonya usulü bu mantının tatlı versiyonu da yapılıyor. Küçük deniz kabuğu şeklindeki hamurların içi önce et, peynir, patates veya erik püresi gibi bir malzemeyle dolduruluyor. Ardından haşlanıyor ve son olarak da tereyağında kızartılıyor.

Halo-Halo 

Halo-Halo
Halo-Halo Filipinlerin popüler tatlılarından.

Filipinlerin en sevilen tatlılarından olan Halo-Halo; çeşitli meyveler, haşlanmış ve şekerlendirilmiş beyaz fasulye, kırık buz, puding pirinci, haşlanmış kök bitkiler ve dondurma gibi malzemelerle hazırlanıyor.

Chlodnik

Chlodnik
Chlodnik, Polonyalıların meşhur soğuk pancar çorbası.

Polonyalıların meşhur soğuk pancar çorbası Chlodnik; pancar, salatalık, turp, yoğurt ve haşlanmış yumurta ile yapılıyor. Et ve karidesle de zenginleştiriliyor çoğu zaman. Tek başına rengi bile çekici…

Biltong

Biltong
Biltong Güney Afrikalılara özgü bir çeşit kuru et.

Güney Afrika’da yapılan bir çeşit kuru et. Sığır etinin yanı sıra, devekuşu da dahil pek çok av hayvanının etinden yapılabiliyor. Hayvanın kaslı bölgelerinden baharat ve tuzla hazırlanıyor. Dilimlendikten sonra yahni gibi pek çok yemekte kullanılabiliyor.

B'stilla (Pastilla)

Pastilla
Pastilla geleneksel bir Fas yemeği.

Doğu mutfaklarında sıkça karşılaştığımız tatlı ve tuzlu karışımının ilginç bir örneği. Orijinali güvercin etiyle yapılıyor ama günümüzde farklı et çeşitleriyle daha çok tercih ediliyor. Yufkanın içine bir çeşit iç pilav ve et konarak hazırlanıyor. İçine tarçın gibi baharatlar ve üzerine de pudra şekeri konuyor.

Kızarmış zeytin

İtalyan mutfağına özgü kızarmış zeytin
İtalyan mutfağına özgü kızarmış zeytini mutlaka denemelisiniz.

Türk mutfağını kebaptan ibaret sanmak ne kadar yanlışsa, İtalyan mutfağını pizza ve makarnadan ibaret sanmak da o kadar yanlış. Akdeniz’in mucize meyvesi zeytinin kızartılmış versiyonunu, İtalya’da mutlaka denemelisiniz. Sokak satıcılarında bile bulabilirsiniz.

Squeaky Cheese

Squeaky Cheese
Squeaky Cheese Finlandiya’ya özgü bir peynir türü.

Adı gıcırtılı peynir olan bu peyniri Finlandiya’dan başka bir yerde bulmanız zor. Genellikle tavada kızartılıyor. Ayrıca tatlı ya da kahvenin yanında, cloudberry reçeli ile birlikte servis ediliyor.

Pudim

Pudim
Pudim Brezilya’nın en meşhur tatlılarından.
Brezilya’nın bu meşhur tatlısı, aslında bizim krem karamele çok benziyor. Fırında, benmari yöntemiyle pişiriliyor ve içine farklı malzemeler katılabiliyor. Brezilya’da hemen her restoran ve kafede bulabiliyorsunuz.