TSB, SEDDK ve Maher Holding temasları yapan  Romanya Heyeti ile  sigorta da iş birliği

TSB, SEDDK ve Maher Holding temasları yapan Romanya Heyeti ile sigorta da iş birliği

SEDDK, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) ve Maher Holding, 3 - 4 Haziran 2024 tarihlerinde Romanya’nın sigorta ve finans sektöründeki en önemli isimlerini ağırladı. Öncelikli olarak Türkiye Sigorta Birliği’nde TSB Başkanı Uğur Gülen, Başkan Yardımcısı ve Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar’ın ev sahipliği ile başlayan görüşmeler, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda İkinci Başkan Mehmet Verim’in ev sahipliği ile heyetler arası görüşme olarak devam etti. Quick Tower’da Maher Holding ev sahipliğinde gerçekleşen görüş alışverişi ve incelemelerin ardından yöneticiler yemekte bir araya geldi. 

Romanya Finansal Denetim Otoritesi Başkanı Alexandru Petrescu, Finansal Denetim Otoritesi Sigorta ve Reasürans Sektöründen Sorumlu Başkan Yardımcısı Sorin Mititelu ve Romanya Türk İş Adamları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Tandoğan'dan oluşan misafir heyet; TSB Başkanı Uğur Gülen, TSB Başkan Yardımcısı ve Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar ve Genel Sekreter Özgür Obalı tarafından konuk edildi.

Türkiye Sigorta Birliği’nin Palladium Tower’daki ofisinde gerçekleşen görüşmelerde karşılıklı sunumların ve sektörel bilgi paylaşımlarının ardından iki ülke arasındaki sektör iş birlikleri masaya yatırıldı ve günün anısına Uğur Gülen ve Ahmet Yaşar konuklara plaket sundu. 

Türkiye Sigorta Birliği tarafından verilen öğle yemeğinde görüşmelerini sürdüren heyetler, öğleden sonra Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nu ziyaret ederek SEDDK İkinci Başkanı Mehmet Verim’in ev sahipliğinde heyetler arası görüşmeye geçti. Mehmet Verim’in Türkiye vizyonu, sigorta finans piyasaları ve gelecek beklentilerine ilişkin konuşmalarıyla başlayan görüşmelerde Romanya heyetinde Romanya Finansal Denetim Otoritesi Başkanı Alexandru Petrescu, Finansal Denetim Otoritesi Sigorta ve Reasürans Sektöründen Sorumlu Başkan Yardımcısı Sorin Mititelu ve Romanya Türk İş Adamları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Tandoğan yer alırken Türk Heyetinde SEDDK İkinci Başkanı Mehmet Verim, Başkan Yardımcısı Emine Feray Sezgin, Daire Başkanları Dilek Sakallıoğlu ve Canan Sanem Cengiz ve yardımcıları ile TSB Başkan Yardımcısı Ahmet Yaşar yer aldı.

Görüşmelerde Lloyds benzeri bölgesel bir yapının çalışmalarından bahsedilerek bölgenin ihtiyaç duyduğu reasürans kapasitesini artırmaya yönelik girişime Romanya’nın da davet edileceği bildirildi. Romanya heyeti inşaat başta olmak üzere birçok alanda Türk şirketlerinin Romanya’da olduğunu belirterek Türk Sigorta şirketlerini de Romanya’ya yatırıma davet etti. Karşılıklı fikir alışverişinden sonra ortak platform oluşturma kararı alındı.

Hemen ardından heyet, Quick Tower’da Maher Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Erdemoğlu, Maher Holding CEO’su Levent Uluçeçen, Maher Holding sigorta ve finans şirketlerinin yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürleriyle bir araya geldi ve iki ülke arasındaki sektörel iş birlikleri masaya yatırıldı. Heyet Quick Sigorta, Corpus Sigorta ve Quick Finans şirketlerinde de yerinde incelemeler yaptı. 

“Türk Sigorta Pazarı 80 Milyar USD potansiyele sahip ama fazlası var”

SEDDK İkinci Başkanı Mehmet Verim, ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bugün 20 milyar dolar sigorta primi ürettiğini ve yüzde 25-26 sigortalılık oranına sahip olduğunu, bunun 80 milyar dolara ulaşabilecek bir sigorta potansiyeline işaret ettiğini belirterek “Bu potansiyel bugünkü şartlarda ama orta gelir tuzağıyla mücadele halinde” dedi. Türkiye’nin kısa sürede orta gelir tuzağını aşacağına dair verileri ve öncü göstergeleri ürettiğini söyleyen SEDDK İkinci Başkanı Mehmet Verim, “Türkiye çok hızlı büyüyecek. Genç nüfus oranı, nitelikli iş gücü, jeostratejik konumu ile Avrupa’dan Uzak Asya’ya finans ve üretimin merkezi olma yolunda. Lloyds benzeri bir sistemi Türkiye’de kurma kararlılığında olduklarını söyleyen Mehmet Verim, bunu sadece Türkiye için değil Balkanlar, Türki Cumhuriyetler, Körfez, MENA Bölgesi, Orta Asya için de yapacağız. Kamu temsilcilerini ve şirketleri bu oluşuma davet edeceğiz. Konuyu paylaştığımız heyetler ve uluslararası şirketler konuya oldukça sıcak yaklaştılar” dedi. Türkiye’nin teknolojik alt yapı açısından hem bankacılık hem sigortacılık alanında da dünyada belli bir yerde olduğunu belirten Verim, “Dünyada benzeri olmayan SBM başta olmak üzere DASK, Tarsim, STK gibi kurumlarıyla Türkiye sigortacılıkta model kurumlara sahip” dedi.

“Romanya ile birlikte çalışmak bizler için büyük bir fırsat”

Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı ve Türkiye Sigorta Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Yaşar, ziyaretle ilgili "Türkiye'deki sigorta sektörü hızla gelişiyor ve Romanya ile yapılacak iş birliklerinin sektöre büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. İki ülke arasında sigorta, reasürans ve finans alanında güçlü iş birliklerinin kurulabileceğine inanıyorum. Maher Holding Sigorta Grubu da finansal market ekosistemini merkezine almış bir yapı olarak bu gelişmelerin takipçisi olacak. Özellikle sigorta sektörünün dijital dönüşüm ve yenilikçi ürünlerle daha da güçlenmesi için Romanya ile çalışmak bizler için büyük bir fırsat. Bu ziyaret, iki ülkenin sektörel deneyimlerini paylaşarak karşılıklı fayda sağlama açısından da önemli bir adım. Gelecekte bu tür iş birliklerinin artarak devam edeceğine ve her iki ülke için de olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum” diyerek görüşmelerin stratejik önemine vurgu yaptı. 

Ziyarete sanatsal final

Görüşmenin ardından Quick Art Space ev sahipliğinde Kaan Kemal Öner'in "Gökyüzünün Karninda(n)” isimli solo sergisi ziyaret edildi ve günün anısına bir hatıra fotoğrafı çektirildi.

Gece Maher Holding Sigorta Grubunun heyetler onuruna verdiği yemekle son buldu.