Sıfır km (yeni araç) sigorta nasıl yapılır?

Sıfır km (yeni araç) sigorta nasıl yapılır?

Yeni aracınızla yollara çıkmadan önce kasko ve trafik sigortaları konusunda bilmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Sıfır km aracın sigorta işlemleri nasıl yapılır, sıfır araç kasko ve zorunlu trafik sigortası primleri nedir, araç değer kaybı sigortası nedir sorularının yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sıfır km yeni araç için sigorta işlemleri

Sıfır km araç, ikinci el olanlara göre daha çok ilgi alaka gösterilen araçlardır. Olası hasarlardan özenle korunur, bir çizik bile alması istenmez, park yeri ararken ekstra dikkatli olunur. Ayrıca yeni araba kokusu da en sevilen kokular arasındadır. Yeni aracınızla trafiğe çıkmadan önce yaptırmanız gereken en önemli şey trafik sigortasıdır. Sıfır km araçlar ilk satın alındığı gün, yasalarca zorunlu kılınan trafik sigortası yaptırılmalıdır. Sıfır araçla trafiğe çıkarsanız araç sahibi hakkında cezai işlem uygulanır. Trafik sigortası, aracın satın alındığı bayi tarafından yaptırılabilir. Sıfır araç trafik sigortası primi, satın aldığınız araç bedeline göre değişiklik gösterebilir.

Sıfır araç satın aldığınız bayi, kasko sigortası için de size yardımcı olabilir fakat sizin sigortaları araştırmanız ve uygun sigorta poliçeleri yaptırmanız önerilir. Aracı satın aldığınız bedel, aracın sigorta bedeli olarak baz alınır. Ayrıca, henüz ruhsatınızı almadıysanız da sigorta şirketleri size fiyat teklifleri verebilir. Ruhsatı aldıktan sonra sigorta şirketinize zaman kaybetmeden başvurmanız ve trafik sigortanızı yaptırmanız gerekir. Sigorta şirketi, bu sigorta primlerini belirlerken aracı satın alan kişiyle ilgili bazı kıstasları inceler. Aracın kayıtlı olduğu şehir, yaş ve kaza geçmişi bu trafik sigortası primlerini etkiler. Örneğin yaşadığınız şehir eğer trafiği yoğun, kaza riski yüksek bir büyük şehirse, bu sigorta primlerini artırabilir. Sigorta şirketleri sigorta poliçelerini düzenlerken farklı özellikleri de kıstas alabilir. Örneğin bazı sigorta şirketleri meslek indirimi yapabilir ve ilgili belgenin ibraz edilmesini isteyebilir. Bu nedenle sigorta şirketlerini araştırmanız, uygun sigorta poliçelerini araştırarak yaptırmanız daha sağlıklı olur. 

Sıfır araç sigortası yaptırırken önceki araçlarıyla hiç kaza yapmayan sürücüler için büyük bir avantaj sağlayan hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz.
Sıfır araç sigortası yaptırırken önceki araçlarıyla hiç kaza yapmayan sürücüler için büyük bir avantaj sağlayan hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz.

Quick Kasko Sigortası

Aracının maruz kalabileceği zararları güvence altına alan kasko sigortan 2 dakikada hazır.

Detaylı bilgi için:

quicksigorta.com/kasko-sigortasi

Sıfır kilometre araç sigortası yaptırmak

Eğer yeni araç almadan önce başka bir aracınız varsa ve o aracın trafik sigortası mevcutsa; bu sigorta poliçesi sıfır araç üzerine devredilemez. Sıfır araç için yeni bir sigorta poliçesi düzenlenir. Kasko sigortaları ise eski aracınızdan sıfır aracınıza devredilebilir. Fakat mutlaka primler tekrar hesaplanır ve poliçe yeniden düzenlenir. Bu işlemlerden sonra sigorta primi olarak ödeyeceğiniz rakam ortaya çıkar. Sigorta şirketinizden, eski aracınız için olan kasko sigortanızı iptal ettirip sıfır araç için yeniden poliçe düzenlemesini de isteyebilirsiniz.

Araç sürücüsü olarak daha önce yaptığınız kazaların, yeni aracın kasko sigortası primlerini etkilediğini az önce belirtmiştik. Hasarsızlık indirimi, kasko sigortası yaptırırken hiç kaza yapmayan sürücülere tanınan ve kazanç sağlayan faydalı bir haktır. Hasarsızlık indirimi, araca değil araç sürücüsü üzerine işlenmesinden dolayı sıfır araç almanız bu durumu etkilemez. Eğer daha önce hasarlı bir kazayla ilginiz olmadıysa, sıfır aracınıza kasko sigortası yaptırırken hasarsızlık indirimi almanız mümkündür.

Araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır?

Sıfır aracınız daha önce kimse tarafından kullanılmadığı ve kaza geçirmediği için herhangi bir araç değer kaybı söz konusu değildir. Fakat bu sıfır araç ile bir trafik kazası geçirmeniz durumunda, araç değer kaybı detaylarını bilmelisiniz. Araçların trafik kazasına karışmasından sonra oluşan zararlar sebebiyle, aracın maddi değeri düşebilir. Aracın ikinci el araç piyasasına yansıyan bu düşüş, araç değer kaybı olarak tanımlanır. Araç değer kaybı ilk önce karşı aracın sürücüsünden talep edilir. Kusurlu olan aracın zorunlu trafik sigortasını yapan sigorta şirketi de kişilerin araç değer kaybını karşılamalıdır. Araç değer kaybı, araçta oluşan zararın mevcut durumuna göre belirlenir. 200 bin TL değerindeki aracınızla yaptığınız kazadan sonra 80 bin TL tutarında bir zarar çıkarsa, bu aracınızın değerinde eksi 80 bin TL değerinde bir düşüş anlamına gelir. Bu hasarın tamiri kusursuz ve araçta belli olmayacak şekilde yapılabilir. Fakat araç değer kaybı mutlaka sigorta bilgilerinizi içeren tramer kaydına işlenir. İkinci el aracınızı satarken, bu değer kaybını sizi zarara uğratan kusurlu araç sahibinden talep edebilirsiniz. Mali sorumluluk kusurlu araç sürücüsündedir. Araç değer kaybı hesaplanırken baz alınan kriterler şöyledir: aracın üretim yılı, trafiğe çıkış tarihi, kilometresi, markası, modeli, hasar geçmişi, aracın tamir yeri, pazar değeri. Araç değer kaybı başvurusu için kusurlu araç sahibinin sigorta şirketine, araç değer kaybı hesaplamaları için sigorta ekspertiziyle iletişime geçebilirsiniz. Kaza zamanı üzerinden iki yıl geçtiyse ve araç 125.000 km üzerindeyse, araç değer kaybı başvurusu yapılamadığını unutmayın. 

Sigorta şirketinden alacağınız araç kasko sigortası primleri; aracın model yılı, aracın markası ve aracın tipine göre belirlenir.
Sigorta şirketinden alacağınız araç kasko sigortası primleri; aracın model yılı, aracın markası ve aracın tipine göre belirlenir.

Sıfır araç kasko ve trafik sigortası primleri

Yeni aracınızı aldığınız gün trafiğe çıkmadan önce trafik sigortası yaptırılması zorunludur. Trafik sigortası primleri, araç sürücüsü tarafından ödenmelidir. Trafik sigortası sayesinde, olası bir trafik kazası anında kazaya karışan her kişinin veya tarafın sağlık ve maddi hasar zararları güvence altındadır. Trafik sigortası tüm araç tipleri için zorunlu olmakla birlikte, sıfır aracı satın aldığınız bayiden veya sizin araştırarak karar verdiğiniz sigorta şirketinden yapılabilir. Trafik sigortası adıyla bilinen Karayolu Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası genel şartlarında şu maddeler yer alır: “Sigortacı, poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş olmasından dolayı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na göre işletene düşen hukuki sorumluluğu, zorunlu sigorta limitlerine kadar temin eder. Meydana gelen bir kazada zararın önlenmesi veya azaltılması amacıyla, sigorta ettirenin yapacağı makul ve zorunlu masraflar sigortacı tarafından karşılanır. Bu sigorta işletenin (sigorta ettirenin) haksız taleplere karşı savunmasını da temin eder.”

Yasaların zorunlu kıldığı trafik sigortasını yaptırmadığınız durumlarda şu sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz:

● Yasaların belirlediği ve bu durumda size kesilen para cezalarını ödemek.

● Trafik kazası sonucunda diğer araca verdiğiniz hasarları ödemek.

● Karşı tarafın maddi manevi hasarlarından dolayı çok yüksek miktarlardaki tazminat davaları ile uğraşmak

Zorunlu olmayan fakat olası maddi hasarlar için aracınızı ve sizi güvence altına alan kasko sigortası, sigorta şirketleri tarafından yapılır. Sigorta şirketleri, araç kasko değerini hesaplarken sıfır aracınızın model yılı, sıfır aracın markası ve sıfır aracın tipi bilgilerini kullanır. Sıfır aracınızı satın alırken ödediğiniz ücret, yeni aracın sigorta bedelini belirler. Sıfır araçların sigorta maliyetleri, ikinci el araçlara göre daha yüksektir. Aracın kayıtlı olduğu şehir, yaşınız ve kaza geçmişiniz bu trafik sigortası primlerini etkilediğinden dolayı, her aracın ve her sürücünün sigorta primleri değişiklik gösterir. Önceki aracınızın kasko sigortasını yeni aracınızda devam ettirmek isterseniz bu mümkündür fakat prim yeniden hesaplanır ve poliçe yeniden düzenlenir. Tabii ki eski kasko sigortanızı iptal ettirip yeni aracınız için kasko sigortası yaptırmanız da mümkündür. Bu işlemlerin hepsi sigorta şirketiniz tarafından gerçekleştirilir.

Kasko sigortası yaptırırken size sunulan sigorta detaylarında yol yardım hizmeti olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir. Bu hizmeti almanız zorunlu değildir. Fakat yol yardım yeni aracınızın bozulması, lastiğinin patlaması veya trafik kazası sonucunda çalışmamasından kaynaklı sorunlarda size destek sağlar. Bu anlarda size hemen bir yol yardım ekibi ve çekici yönlendirilir. Yol yardım hizmeti, her sigorta şirketinde ve sigorta poliçesinde değişebilir. Eğer yol yardım hizmetinden de faydalanmak isterseniz sigorta acentenize bunu iletebilirsiniz.

Bu sigortaların yurt dışında geçerli olmadığını; yurt dışında aracınızı güvenle kullanabilmek, olası hasarları güvence altına alabilmek için yeşil kart sigortası yaptırmanız gerektiğini de belirtelim. 

Sıfır araca zorunlu trafik sigortası yaptırılması dışında olası kaza durumlarında mağdur olmamayı ve aracını güvence altına almayı sağlayan kasko sigortasını ve bu sigorta kapsamındaki yol yardım paketinin de alınması önerilir.
Sıfır araca zorunlu trafik sigortası yaptırılması dışında olası kaza durumlarında mağdur olmamayı ve aracını güvence altına almayı sağlayan kasko sigortasını ve bu sigorta kapsamındaki yol yardım paketinin de alınması önerilir.

2021 yılı araçlarda kasko sigortası

Yeni ve pırıl pırıl aracınızla yollardanız, zorunlu trafik sigortasını trafiğe çıkmadan yaptırdınız. Peki ya kasko sigortası? Kasko sigortası zorunlu değildir fakat kasko sigortası sayesinde, trafik kazalarında oluşan maddi zararlar güvence altındadır. Kasko sigortaları, her yıl araçların fiyat artışlarına göre değişebilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi sıfır araçtaki sigorta bedelleri, ikinci el araçlara göre daha yüksektir. Sıfır aracın modeline, markasına ve yılına göre kasko sigortası primi değişiklik gösterir. Örneğin 200 bin TL değerinde olan sıfır araç; bahsettiğimiz şehir-yıl-kaza geçmişi gibi kriterlerin yanı sıra sigorta şirketinizin belirleyeceği yaklaşık bu tutarlar üzerinden sigortalanır. 

Haziran 2021 tarihli yeni trafik sigortası düzenlemesiyle ilgili yapılan açıklama şöyle: “Trafik sigortası kapsamında değer kaybı, sürekli sakatlık ve destekten yoksun kalma tazminatlarına ve bu sigortanın teminat kapsamı dışında kalan hallere ilişkin kanuni çerçeve çizilerek trafik kazaları sonucunda zarar gören hak sahiplerine tazminatlar daha adil ve hızlı bir şekilde ödenebilecek."
Haziran 2021 tarihli yeni trafik sigortası düzenlemesiyle ilgili yapılan açıklama şöyle: “Trafik sigortası kapsamında değer kaybı, sürekli sakatlık ve destekten yoksun kalma tazminatlarına ve bu sigortanın teminat kapsamı dışında kalan hallere ilişkin kanuni çerçeve çizilerek trafik kazaları sonucunda zarar gören hak sahiplerine tazminatlar daha adil ve hızlı bir şekilde ödenebilecek."

Ferdi kaza sigortası yaptırılmalı mı?

Sıfır aracınızı olası hasarlara karşı sigortaladınız. Kaza sonucunda oluşan sağlık ücretlerini de karşılayan zorunlu trafik sigortasını da yaptırdınız. Peki ya siz ve sevdikleriniz? Ferdi kaza sigortası, kaza sonucunda meydana gelen bedensel zararları teminat altına alan sigorta çeşididir. Zorunlu olmamakla birlikte ölümle sonuçlanan trafik kazalarından sonra geride kalan aile fertlerine maddi anlamda destek sağlar. Ferdi kaza sigortası; bedenin zarar görmesi sonucu çalışamama, bakılması gereken bir yakının bakımını sağlayamama gibi durumlarda güvence sağlar.

Trafik sigortasındaki son değişiklikler

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), TBMM’de yasalaşan yeni düzen için trafik kazası neticesinde zarar gören kişilerin tazminatlarının öngörülebilir olacağını ve sorunsuz ödeneceğini duyurdu. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 2021 yılının Haziran ayında yapılan açıklamada şu cümleler yer aldı: “Trafik sigortası kapsamında değer kaybı, sürekli sakatlık ve destekten yoksun kalma tazminatlarına ve bu sigortanın teminat kapsamı dışında kalan hallere ilişkin kanuni çerçeve çizilerek trafik kazaları sonucunda zarar gören hak sahiplerine tazminatlar daha adil ve hızlı bir şekilde ödenebilecek."

Quick Kasko Sigortası

Aracının maruz kalabileceği zararları güvence altına alan kasko sigortan 2 dakikada hazır.

Detaylı bilgi için:

quicksigorta.com/kasko-sigortasi